Hojnosť, či peniaze bez zásluhy môžu narobiť škody

Jeden z ďalších príkladov kedy som sa len radšej zdržal slova, sa stal nedávno. Uvidel som starého pána s paličkou, ktorý sa pomaličky blíži mojím smerom. Spoznal som ho. Bol to otec môjho rovesníka z detstva. Keď sa priblížil, rozhodol som sa, že ho pozdravím a zastavím ho na kus reči. Starý pán sa zaradoval, keď ma spoznal a po chvíľke rozhovoru sa posťažoval na svojho syna. Povedal mi, že v čase keď si syn zakladal rodinu venoval mu 1 mil. korún aby si mohol kúpiť byt. No v súčasnosti byt vlastní jeho bývalá žena a syn holduje alkoholu. Samozrejme, podľa neho je na vine synova ex, lebo ho po rozvode obrala o byt. 

Tu som len radšej držal jazyk za zubami a obrátil som tému na zdravie vnúčat, rodiny a tak podobne. Nemal som to srdce povedať starému pánovi, čo si o tom naozaj myslím, keďže tieto polemiky sú oblasťou môjho dlhodobého záujmu. Taký budget bez správnych návykov môže byť pre mladého človeka „dobrý záhul“. Jeho syna totiž poznám odjakživa. A myslím si, že za synovu situáciu v podstate môže z veľkej časti starý pán sám. 

Vôľa vytvárať hodnoty totiž nevzniká obrovským budgetom, ale výchovou k rozumným hospodárskym návykom. Jednoducho existujú určité situácie, ktoré nás k takým činom nútia. Aj informačných zdrojov o tom ako sa to dá naučiť je dostatok. Lenže bez uvedomelého činu to zostáva iba teóriou. Dokonca nedávno vyšla o tom knižka. Volá sa Diamanty ležia na dne. Ak pochopíme tie momenty, môžeme ich vedome využívať na motivovanie samých seba alebo aj iných. Naopak, ak sa budme snažiť takéto situácie mladým odstrániť zo života, v skutočnosti ich oberáme o cenné lekcie. A presne to sa viac-menej v rodinách a aj v školách deje. Často sa potom v zajatí strachu nedokážeme pohnúť z miesta. Zdá sa, že je ľahšie konať, keď nemáme čo stratiť. Myšlienky nám totiž dokážu dať poriadne zabrať.

Objavuje sa tu vzor toho akým spôsobom premýšľať, ktorému spôsobu sa radšej vyhnúť, a ktoré situácie vítať? Možno. Každopádne za zamyslenie to stojí.

Nie je to tak, že „budget“ v mladom veku je skvelým odrazovým mostíkom v prípade jednej podmienky, že si nesie dobré hospodárske návyky z domu? Buďme k sebe úprimní. V škole tieto návyky nezískame. Takže budget je fajn, ale iba ak… Pretože inak môžeme spôsobiť katastrófu.

Preto, aj v prípade, že nemáme správne hospodárske návyky v „génoch„ môžeme ich nadobudnúť tým, že svoje rozhodnutia máme možnosť robiť zavčasu, vtedy keď máme ešte dostatočný priestor na chyby (alebo aj neskôr, uvedomele a plánovane). To nás núti konať každý deň trochu. Lepšie je zažiť nedostatok, či „dno“ v mladom veku lebo je veľmi pravdepodobné, že vďaka tomu naberieme skúsenosti, ktoré sa stanú pevným základom na uvedomelé hospodárenie a to v podstate bez ohľadu na dobu alebo to, čo si „nesieme“ z domu. Sme nútení vnímať detaily, robiť konkrétne kroky, podstupovať primerané riziko a konfrontovať rozhodnutia s realitou. S každým úspechom sme o niečo istejší v konaní a s každým neúspechom sme o niečo skúsenejší. To podnieti vnútornú motiváciu, ktorá je oveľa silnejšia a dôležitejšia ako vonkajšia.

Je mi jasné, že tieto čláky viac čítajú skôr „rodičia“ ako ich „deti”

Ruku na srdce. V akom stave sa nachádzajú naše hospodárske návyky, resp. sme ochotní prekopať ich od základu? Pretože, deti majú vžité spôsoby rodičov. Otázka znie, bude musieť nasledujúca generácia svoje hospodárske návyky z detstva prehodnotiť, alebo nie? Pretože doba sa mení.

Jeden zaujímavý tip – snáď to niekomu pomôže:

Hospodársky návyk č. 1

Evidovať, evidovať, evidovať (pani učiteľka ti neukázala ako? Tak tvojou úlohou je zistiť ako a zaviesť si do praxe spôsob, ktorý ti funguje)

Hospodársky návyk č. 2

V mesačných a ročných intervaloch vyhodnocovať, vyhodnocovať, vyhodnocovať

Hospodársky návyk č. 3

Sporiť, ale sporenie peňazí bez investovania je bezvýznamné, pretože infláciou sa hodnota peňazí stráca. Takže keď sporiť, tak aj rozumne investovať.

Ak zatiaľ nevieš, na čo konkrétne sporiť, nespor v peniazoch, ale v reálnych veciach, ktorých hodnota stúpa. Úloha: zisti, ktoré veci majú túto vlastnosť.

Hospodársky návyk č. 4

Investuj do vecí, ktorých hodnota časom stúpa a mesačne generuje prebytok, teda cashflow.

Veľa šťastia

Auto za byt

08.01.2023

Vymenili by ste byt po babičke za luxusné auto?

Keď prestane cinkať výplata…

03.01.2023

Stalo sa postupom času najkrajším zvukom cinknutie esemesky v momente, keď vám príde výplata? Ak plníte každý deň to, čo vidíte šéfovi na očiach, váš osud závisí od jeho vôle, ocitáte sa v pasci. To sú tie mantinely, týkajú sa väčšiny z nás. Ich samotná existencia je výsledkom dlhodobého potierania prirodzenej kreativity a neschopnosti žiť osobnú realitu už od [...]

Kto som?

18.01.2022

Kto som? Je jednoduchá otázka, na ktorú však nie všetci dokážeme plnohodnotne odpovedať. Čo v skutočnosti sa učia deti v školách?

Magdeburg, útok na vianočných trhoch

Tragédia na vianočných trhoch v Magdeburgu: Nemecká polícia a organizátori trhov čelia vyšetrovaniu

25.12.2024 22:13

V čase útoku mali byť policajné vozidlá podľa ministerstva rozmiestnené na štyroch určených miestach v blízkom okolí.

Sýria, alavit, demonštrácia

Útok na svätyňu vyhnal alavitov v Sýrii do ulíc, protesty niekde skončili streľbou a zákazom vychádzania

25.12.2024 21:54

Protestovali po tom, ako sa na sociálnych sieťach objavilo video zachytávajúce útok na jednu z ich svätýň.

Protest, Mozambik, polícia

Pri násilnostiach vo väznici v Mozambiku zomrelo 33 ľudí, viac ako 1500 väzňov ušlo

25.12.2024 20:26

Šéf mozambickej polície Bernardino Rafael uviedol, že z väzenia ušlo 1534 väzňov.

kosovský premiér Albin Kurti.

Kosovo nakoniec cúvlo: Srbská kandidátka dostala zelenú vo voľbách napriek obvineniam z nacionalizmu

25.12.2024 18:56

Šéf strany Zlatan Elek počas prezentácie kandidátnej listiny prevolával "Nech žije Srbsko".

ivankovalcin

Len ďalšia Blog - Pravda stránka

Štatistiky blogu

Počet článkov: 5
Celková čítanosť: 8929x
Priemerná čítanosť článkov: 1786x

Autor blogu