Kam sa podeli naše peniaze? Ako to, že sa zakaždým rozkotúľajú?
Jedna dôležitá skutočnosť, na ktorú po dôkladnom skúmaní toku peňazí prídeme aj sami. PENIAZE VZNIKAJÚ SKÔR AKO HODNOTA.
My však žijeme vo všeobecnom presvedčení, že najprv sa vyrobí hodnota a potom sa jej predajom získavajú peniaze. Lenže je to presne naopak. Najprv sa vytlačia peniaze a účelovo sa hľadá hodnota, ktorá by sa za ne dala kúpiť. Mnohí ľudia na to vo svojej nevedomosti doplácajú a konajú kontraproduktívne. Je to matematicky dané, a teda je to nezvratný proces príčiny a priameho následku.
Panuje predstava, že producent vyprodukuje produkt a následne ho predá. Z toho má tržbu a po odrátaní nákladov má zisk. Týmto spôsobom sa producent dostáva k peniazom. Lenže presne toto je príklad, ktorý v skutočnosti nefunguje. Prezentuje sa to tak, ale je to tak.
Vytvorenie hodnoty nevytvorí peniaze, ale vytvorenie peňazí spôsobí, že sa účelovo vytvorí hodnota. A presne to sa darí dosahovať tlačením peňazí. Čiže peniaze vytvárajú hodnotu. Je jedno či s tým súhlasíme, momentálne je to tak. Áno, je to princíp korupcie. Doslova.
Od tohto konkrétneho momentu sa odvíja finančná situácia všetkého ostatného ako reťazová reakcia, ktorej súčasťou sme aj my. Je to princíp vzniku peňazí súčasnosti. Neakceptovať tento moment vo svojom konaní znamená minimálnu šancu uspieť na trhu. Z toho dôvodu, nie je možné nadobudnúť bohatsvo spôsobom, kedy produkt najprv vzniká a až potom sa predá.
Bežní ľudia žijú zo zdanených peňazí, ktoré si musia odpracovať, zatiaľ čo privilegovaná skupina ľudí má na tlačenie peňazí monopol. Je to sofistikovaný otrokársky systém. Nemorálne? Presne touto „amorálnosťou“ som sa zaoberal aj ja. Veľmi dlho som to spracovával, keď som si tieto veci uvedomoval. Žiaľ, nie je to tá správna otázka, kým sme toho nedobrovoľnou súčasťou a sme nútení iba reagovať s mizivou možnosťou to zmeniť.
V súčasnom prostredí subjekt, ktorý najprv vytvorí hodnotu a následne sa ju pokúša speňažiť, neprežije. Oproti tomu má obrovskú výhodu ten, ktorý sio zabezpečí peniaze vopred.
Príklad z našej histórie dokladá, že pochopenie tohto stojí aj za nevídaným úspechom Tomáša Baťu pred storočím. On vyslovil niečo v tomto zmysle, keď vysvetľoval svojim obchodníkom zámer šiť topánky:
„Obuvník vyrobí topánky a potom sa ich snaží predať. Ale to je zle. Najprv musíme predať topánky a až potom ich vyrobiť!“
Inými slovami, najprv zohnal klienta, ktorý bol ochotný zaplatiť a on mu neskôr vyrobil produkt. „Natlačil“ si vlastné peniaze vopred. Rešpektoval pravidlo: najprv peniaze, potom hodnota za ne.
Čo z tejto skutočnosti vyplýva? Jednoducho, že ak si zabezpečíme peniaze vopred, sme na správnej ceste v tomto monetárnoim systéme finančne prosperovať.
Takže najprv tí čo vyrábajú vyrobia a potom... ...
Už naši predkovia hovorili: "Kto počtuje,... ...
K+ ...
Celá debata | RSS tejto debaty